Kime Dokunduğuna Dikkat Et! - Jennifer L. Armentrout || Kitap Yorumu

Yazar: Jennifer L. Armentrout
Orijinal İsim: Stone Cold Touch (The Dark Elements #2)
Sayfa sayısı: 508
Baskı Yılı: 2015
Çeviri: Bilge N. Zileli Alkım
Yayınevi: Dex
Kitaba puanım:5

Düşün ki on yedi yaşındasın, damarlarında hem iyinin hem kötünün, hem İblis'in hem Muhafız'ın kanı dolaşıyor… Düşün ki iki aşk arasındasın; bir yanda çocukluk aşkın, bir yanda nefes kesici yakışıklın… İşte şimdi Layla'yı anlamaya başladın! Doğru ile yanlışın, kalbi ile mantığının arasında kalmış Layla'yı… Layla, darmadağın olmuş hayatını toparlamaya çalışıyor. Çünkü onun gizemli güçleri değişmeye başlıyor, Muhazıf klanı tehlikeli sırları ondan gizliyor ve hiç beklemediği bir anda Roth, dünyasını sonsuza dek değiştirebilecek haberlerle geri dönüyor. Karanlık Elementler serisinin ilk kitabı Kimi Öptüğüne Dikkat Et! 'in ardından, Kime Dokunduğuna Dikkat Et! ile Layla gerçeğe biraz daha yaklaşıyor. Onunla yürümeye var mısın?
(Tanıtım Bülteninden)
Derin bir soluk almak farz oldu bu kitapta. Kalbim gümbürdeyerek biten ilk kitap sonrasında ben karaları bağlamış, Roth'un cehennemi boylamışken bitmişti kitap. Roth ölmüyor fakat ölmekten beter cehennemin atesli çukurlarına kapatılıyor. Layla gibi benide bir burukluk, bir melankoli, bir hüzün sarıp sarmalamıştı. Ama Roth işte! Cehennemin atesli çukuruna o tıkılmamış gibi tum yakisikliligi ve alayciligiyla hiçbir şey olmamış gibi, tek parça halinde geri dönüyor.  

Layla, Roth'un geri dönmesiyle tekrar nefes alabildiğini hissederken, duyduğu kırıcı sözlerle hem sevinci hem de nefesi kursağında kalıyor. Roth'un asıl amacını kitap sonunda anlarken ilk karşılaşmalarında adamımıza kizmadim değil ama içten içe bir sebebinin olduğunu hep hissettim. Layla ile konuşup onu kendinden uzaklaştıracak kırıcı sözler söylerken kendini de yaralamıyor değil -çıkarın mendilleri, ağlayacağım- aralarındaki bağları koparıyor. Roth'un Layla'yı kendinden uzaklaştırması için sıktığı palavralara ancak saf biri inanabilirdi, Layla gibi. Bir iblis, yakışıklı olan bir iblis senin hayatını kurtarsın kıçında pervane olsun, elinde fırsatı varken seninle işi pişirmesin kendini geri çeksin, ki seni cidden sevsin, ansızın saçma bir kaç sözcükle seni itsin ve sen inan. Layla gerçekten baya saf bir kız.

Layla saf, yarı iblis olan bir kız hemen inanıyor, Roth'un geri püskürtmesiyle yıkım yaşıyor, evet, Zeyne'nin kollarında teselli buluyor. Zayne de çakal bulmuş fırsatı elbette ki değerlendiriyor, Layla'ya yaklaşıyor. Tamam, karşılıklı hisler bu yakınlaşmada ortaya çıkıyor da bu demek değil ki Zeyne hem fırsatçı hem bencil değil. O tam bir ... Neyse. Ki zaten erkek milleti, bir rakip ortaya  çıkmasın ki harekete geçmesin. Eğer ki Roth olmasaydı Zayne, kendinde o cesareti bulup Layla'ya açılmaz belki de onu görmezden gelmeye devam ederdi.

Kitap boyu Layla'nın ikilemini okuduk, bazı yerlerde sinirim bozuldu bazı yerlerde Layla'nın hissettiği o çaresizliği hissettim.
Layla'nın kafa karışıklığı, Zayne'nin bir şeyler yaşama hevesi derken benim dikkatimi tek bir yerde toplandı. Roth ne kadar alaycı ve vurdumduymaz yapıldıysa da Layla'yı Zeyne'nin yanında girmeye dayanamıyordu. Roth, cehennemi boylamadan önce sihirli yılanı Bambi Layla da kalıyor. Geri döndüğünde de yılanı geri istemiyor. Asıl amaç Layla'yı o yanında yokken Bambi'nin koruması.. 

Layla Lilith'in kızı, ve ayın sonunda bir Lilin doğduğu düşünülüyor. Bunun için Roht geri dönmüş, öyle diyor yakışıklı iblis ve araştırma yapmasında Layla'yı ikna ederek yanında olmasını sağlıyor. Kitap bitimine kadar olan bitene birden fazla fikir yürütüyor insan ama finale gelip te asıl nedenin ne olduğunu okuyunca saldırmadan edemedim. Kurgu öyle bir tasarlanmış ki taşlar yerine oturunca anca biriken soruların cevaplarını alabiliyoruz.
Yan karakterlere değinmeyeceğim ki asıl kilit noktalar onlar. İpucu vermeden de anlatabileceğimi de sanmıyorum.

Kitap 506 sayfa, ben bir gün gibi kısa zamanda okudum. Bir günde bitebilen kitap okumayı özlemişim. Yazarın kalemini gerçekten sevmeye başladım, son derece akıcı ve sizi içine çeken bir anlatımı var. Bir sonraki sayfaya geçmek için heyecanlanırken nelerin olabileceğini merak ediyorsunuz. O tempo hiç düşmüyor. Serinin devamını büyük bir merakla bekliyorum, öyle bir yerde bitti ki şaşırdım kaldım. Umarım yakın bir zamanda serinin devamı gelir ve erkenden okuyabilirim.
Kelimenin tam anlamıyla duyurucu bir romandı. Şiddetle tavsiye ederim.0 yorum:

Yorum Gönder