İpeği İşleyen Kız - Kelli Estes || Kitap Yorumu

Kitabın Adı: İpeği İşleyen Kız
Özgün Adı : The Girl Who Wrote in Silk
Yazar: Kelli Estes
Yayınevi :Arkadya Yayınları
Baskı Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 456
Kitaba Puanım: 5/5
Bir Çin atasözü der ki: “Keder kuşlarının başının üzerinde gezinmesini engelleyemezsin ama saçına yuva yapmasını engellersin…”  Büyükannesi ve babasıyla yaşayan Mei Lien’in tek bildiği topraklar, doğup büyüdüğü Seattle’dı. Sırf Çinli olduğu için beyaz adamlar ona bulaşmasın diye erkek kılığına girerek dolaştığı topraklardı burası. Ta ki beyaz adamlar onu ve onun gibi olanları ülkelerinde istemediklerini söyleyip hepsini bir gemiye doldurana kadar… Mei Lien gemiye bindiği sabahın gecesinde yaşananları hiç unutmadı. Herkesin yaptığı gibi hayatına devam etti belki ama unutmadı. Tek dayanağı, deniz ve onlardan bir işaret gelsin diye beklediği atalarıydı. Sözlerine kulak verilmeyeceğini bildiği için kimseye anlatmadı yaşadıklarını. İpeği eline aldı ve tüm hayatını ona işlemeye başladı. Uzun zaman alsa da adaletin er ya da geç yerini bulacağının farkındaydı çünkü gerçekler ortaya çıkmak için gün sayardı…Gerçek olaylardan esinlenerek romanını oluşturan Kelli Estes, kadınların ne kadar güçlü olabileceğini ve bedeli ağır olsa da asla doğrulardan kaçmadıklarını çarpıcı bir dille ortaya koyuyor. Kalbe dokunan bu hikâye, geçmişimizden arınmadığımız sürece günümüzle uzlaşamayacağımızın bir kanıtı… 

 (Tanıtım Bülteninden)

Geçmişte olmuş, yaşanmış, gerçek olaylara dayanan bir kitabı okurken etkilenmemek olmazdı. Böyle okurken, boğazınızı saran hisler yumağını hissediyorsunuz. 

Tarz olarak Kimberley Freeman kitapları havası veriyor ki Arkadya Kitap'ın benim beğenerek okuduğum yazarlarından biri, Kimberley. Geçmiş ve günümüz olaylarını, iki farklı zamanda konudan kopmadan ilmek ilmek işleyerek okuyanı içeri çekmesi, sürüklemesi benim bu tür kitaplarda aradığım ve sevdiğim bir özellik. Tarzı ve o hissi bana yaşattığı için de Kelli Estes okumaya devam edeceğim su götürmez bir gerçek.
İpeği İşleyen Kız kitabı anlatım olarak sevdiğim bir kitap oldu. Okuyanı yormayan, merak duymasını sağlayan bir kurgusu var. Etkiliyor, bazı bölümlerde duygusal bir girdabın içine çekiyor. Kelli Estes'in ilk kitabı üstelik ve iyi bir iş çıkarmış.

1800'lü yılların sonunu anlatıyor. Ve yaşanan olaylar son derece can yakan cinsten. Geçmişte yaşananlar ile günümüzde yaşanan olayları ustaca birbirine bağlamış.

Seattle’da büyükannesi ve babasıyla yaşayan Mei Lien zorlu bir hayat yaşıyor. Nedeni ise Çinli oluşu. Sırf bu yüzden, 'öteki' olduğu için beyazların dünyasında dikkat çekmemek adına erkek kılığına giriyor.  Sonrasında bir gün soydaşlarıyla beraber evlerinden sürgün ediliyor. Kabus gibi geçen günler de yanlarına almalarına izin verdikleri birkaç parça eşyayla bir gemiye bindiriliyorlar. Bu yolculuk Mei Lien'nin ruhunda hayatı boyunca iyileşmeyecek yaralar açıyor.

Günümüzde geçen hikaye geçmişle bağlantısı güçlü olan kısmı. Büyük teyzesinden kalan miras Orcas Adası'ndaki evdir. İnara bu sayede aile sırları buluyor ve ortaya çıkarmak durumunda kalıyor. Bulduğu gizemli kaftan kolunun sırrını çözerken sarsıcı olaylarla karşılaşır. 

Sizi içine çeken konusu, kalbe dokunan karakterleriyle gözdelerim arasına giren bir kitap oldu. Gülümsettiği kadarıyla, gözlerimin de dolduğunu söyleyebilirim. Yazarın çıkacak diğer kitaplarını büyük bir merakla bekliyorum. Ve okumak için sabırsızlanıyorum.


0 yorum:

Yorum Gönder